Cellulit to dość powszechny defekt natury estetycznej, który jest objawem nierównomiernego rozłożenia grudek komórek tłuszczowych. Obserwujemy go jako charakterystyczne nierówności na skórze, dlatego też często nazywa się go pomarańczową skórką. Znacznie częściej dotyczy kobiet, gdyż aż 99% osób cierpiących na tę dolegliwość stanowią panie.

Choć na jego powstawanie wpływa wiele czynników, to nie zawsze związany jest z nadmiernym przyrostem wagi. Z cellulitem zmagają się zarówno panie puszyste, jak i szczupłe, młode, jak i dojrzałe.

Warto wiedzieć, jak powstaje cellulit, co to jest i jak z nim walczyć.

Znajomość mechanizmów, wywołujących tę przypadłość ułatwi nam jego uniknięcie.

Cellulit powstaje najczęściej w miejscach, gdzie naturalnie gromadzi się najwięcej tkanki tłuszczowej. Są to zazwyczaj pośladki, pupa i brzuch. Nie oznacza to jednak, że w innych miejscach pomarańczowa skórka nie może się pojawić. Nierównomiernie rozłożone grudki komórek tłuszczowych otoczone są wodą, toksynami oraz produktami przemiany materii. Niestety, toksyny powodują wzrost objętości lipidów. Dodatkowo powiększone tkanki naciskają na naczynia krwionośne, które tracą drożność. W efekcie toksyny przestają być odprowadzane i kumulują się w tkankach, a cellulit się rozwija. Dodatkowo komórki są nieodżywione i niedotlenione.

Poznaj najlepsze domowe sposoby w walce z cellulitem!

Na niekorzyść kobiet działa też budowa tkanek. Tkanki łączne i tłuszczowe ułożone są na przemian. U pań układają się poziomo, a u panów na ukos. Podczas gdy u kobiet nierówności w tkance tłuszczowej wypychają tkankę łączną, a cellulit jest doskonale widoczny, u panów nawet jeżeli grudki istnieją, to giną między tkankami łącznymi. Co więcej, paniom nie sprzyja negatywny wpływ estrogenu. Dlatego też bardzo często cellulit pojawia się w okresie ciąży oraz przekwitania. Dodatkowo pomarańczowa skórka może być efektem skłonności genetycznych. Choć nie mamy wpływu na te czynniki, to warto zdawać sobie sprawę z ich istnienia, gdyż może wtedy szybciej będziemy w stanie zareagować.

Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się cellulitu

Choć cellulit może dotknąć każdego, to jednak częściej pojawia się  osób z nadwagą. Jest to spowodowane nie tylko zwiększoną objętością tkanki tłuszczowej, co ma znaczący, ale nie stu procentowy wpływ. Często osoby ze znaczną nadwagą mają także problemy z krążeniem. Niesprawny układ krążenia, kruche naczynia krwionośne i włosowate to jednak przypadłość, która pojawia się u osób różnej wagi i w różnym wieku. Jak już wspomniano, takie dolegliwości mogą prowadzić do powstawania pomarańczowej skórki. Narażone są na to osoby, które noszą ciasne spodnie, bardzo wysokie obcasy, mają wady postawy, a także prowadzą siedzący lub stojący tryb życia. W takich wypadkach, jeżeli nie jesteśmy w stanie zmienić tej sytuacji, starajmy się chociaż spacerować codziennie oraz wmasować skórę dobry preparat na cellulit (np. Vialise), co pomoże nam nieco poprawić krążenie.

Świadomość czynników ryzyka, determinujących powstawanie cellulitu, ma ogromne znaczenie. Dzięki temu jesteśmy w stanie dokładniej obserwować ciało i szybciej reagować na pojawiające się zmiany. Całkowicie pozbyć się cellulitu możemy tylko w pierwszej fazie formowania się zmian. Wtedy nierówności obserwujemy tylko, gdy ściśniemy skórę w palcach. W drugim etapie cellulit widoczny jest w pozycjach, w których skóra jest nieco bardziej naciskana (np. siedzenia na twardym krześle). Dopiero w trzeciej fazie cellulit widzimy bez względu na ułożenie ciała. Wtedy jednak walka z nim jest o wiele bardziej żmudna i mniej efektywna. Zobacz jak z nim walczyć.

Bibliografia

1. Sylwia Orzechowska, Bartosz Trybulec, Efektywność masażu bańką chińską w leczeniu cellulitu u kobiet, 2015
2. Fiałkowska I., Kulis A., Chitryniewicz J., Ocena wpływu serii 10 zabiegów terapii próżniowej na redukcję cellulitu i modelowanie sylwetki ciała, 2014

Cellulit – co to jest i jak go uniknąć?
5 (100%) 6 Ocen Wpisu

Komentarze

  1. Ja nie mam nadwagi a cellulit okropny ;/ I tez wszyscy sie dziwia dlaczego mam kompleksy przeciez jestem taka CHUDA.

  2. To ja juz miałam 3 fazę 🙁 Ale dało się go zredukować. Co prawda nie trwało to 2 miesięcy tylko 8 i trwa ciągle.
    Efekty widać kiedy się biega i zba o skórę od zewnątrz np. się balsamuje. I masuje skórę. Ja kupiłam vialise i mi odpowiada.
    Zaden krem ani dieta nie jest w stanie sprawic ze cellulit zniknie, ale wierze, ze jesli bede konskekwentna, to bedzie go coraz mniej 😉

  3. Ada mam ten sam problem… jestem bardzo szczupła osobą , a mam cellulit na pośladkach 😛 szukam jakiegoś sprawdzonego sposobu na cellulit, by się go pozbyć 😛 byle nie dieta bo to mi zupełnie mnie potrzebne !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *