Cellulit to przypadłość, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Pomimo powszechności problemu, nadal niejedna kobieta zastanawia się co to cellulit i jak powstaje. Otóż cellulit, inaczej zwany pomarańczową skórką, to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej pod skórą.
Jak się pozbyć cellulitu, by raz na zawsze uporać się z problemem?
Jak się pozbyć cellulitu szybko i trwale? Otóż leczenie cellulitu nie jest łatwe i zależy od jego rodzaju oraz stopnia zaawansowania. Poznajmy więc najpierw bliżej to zjawisko. Okazuje się, że przyczyny cellulitu mogą być różne, od nieprawidłowej diety i braku ruchu, wówczas występuje cellulit tłuszczowy, aż po uwarunkowania genetyczne i zmiany hormonalne, które warunkują cellulit wodny. Nie bez znaczenia dla kobiet pozostaje okres, gdy spodziewają się one dziecka. Z uwagi na ilość zmian zachodzących w organizmie kobiety, cellulit w ciąży jest nieuniknionym zjawiskiem. Jak już wiemy, cellulit wodny a tłuszczowy różni się powodem powstawania, ważna jest też jednak powierzchnia, na którym się formuje. W pierwszym przypadku w ciele magazynuje się woda i tłuszcz w skutek zmian hormonalnych i cellulit występuje w wierzchniej warstwie skóry. W drugim zaś, tłuszcz magazynuje się w głębokich warstwach skóry. Najczęściej kobiety uskarżają się na cellulit na nogach, cellulit na brzuchu oraz cellulit na pośladkach. W zależności od nasilenia problemu, pomarańczową skórkę podzielić można na cztery etapy zaawansowania.
Cellulit – stopnie:
- pierwszy – gdy skóra jest gładka i dopiero po ściśnięciu skóry dłonią zauważamy niewielkie nierówności
- drugi – skóra jest dość gładka ale po ściśnięciu zauważamy wyraźne grudki
- trzeci – nawet bez uciskania na skórze zauważalne są pofałdowania, grudki oraz nierówności
- czwarty – ciało jest wyraźnie pofałdowane
Wiemy już, że rodzaje cellulitu są różne. Aby walk z nim dała pożądane efekty, wymagać będzie czasu oraz zastosowania kilku metod jednocześnie. Najskuteczniejszym będzie łączenie sposobów domowych z profesjonalnymi preparatami. Towarzyszyć temu powinna dieta i aktywność fizyczna. A gdy osiągniemy już cel i pozbędziemy się pomarańczowej skórki, to nadal nie będzie koniec. Jeżeli nie chcemy, by problem powrócił, pewne wypracowane w walce z cellulitem dobre nawyki należy zachować jako formę profilaktyki. Sprawdźmy co możemy zrobić, by skutecznie zwalczyć lub uchronić się przed zjawiskiem cellulitu.
Ćwiczenia na cellulit obowiązkowe dla poprawy kondycji naszego ciała
Ćwiczenia na cellulit powinny pobudzać krążenie i aktywnie spalać komórki tłuszczowe. Najlepszą formą aktywności fizycznej będzie tu pływanie oraz aqua aerobic, ale dobre efekty otrzymamy również, gdy będziemy biegać lub uprawiać nordic walking. Ważne jest, aby ćwiczyć 2 – 3 razy w tygodniu po min. 45 minut, bowiem dopiero po 30 minutach treningu zaczynamy spalać nagromadzony w organizmie tłuszcz.
Dieta na cellulit, czyli co jeść aby pozbyć się pomarańczowej skórki
Dieta na cellulit jest bardzo ważna zarówno jako forma profilaktyki oraz w przypadku, gdy cellulit pojawił się już na naszym ciele. Aby była skuteczna, towarzyszyć jej powinno nawadnianie. Produkty, które powinna zawierać to:
- Zielona herbata, która przyspiesza metabolizm oraz hamuje wchłanianie tłuszczy z pożywienia.
- Produkty pełnoziarniste, które zawierają dużo błonnika oraz są bogate w antyoksydanty pomagające w walce z toksynami.
- Brokuły, które posiadają kwas liponowy zapobiegający twardnieniu kolagenu w skórze, a co za tym idzie, powstawaniu cellulitu.
- Buraki, które zawierają likopen. Jest to substancja stymulująca krążenie i hamująca zatrzymanie wody w organizmie.
- Jajka, które stanowią źródło witamin i minerałów oraz pozytywnie wpływających na detoksykacje organizmu.
- Kiełki fasoli, które są niskokaloryczne oraz pobudzają pracę wątroby i krążenie krwi.
- Banany, a dokładnie zawarty w nich cynk, poprawia stan skóry. Owoce te zawierają też potas, który pozytywnie wpływa na zwiększenie przepływu krwi.
- Kurkuma, która pobudza krążenie i zmniejsza obrzęki oraz redukuje poziom toksyn w organizmie.
- Szparagi, które są produktem zawierającym mało kalorii oraz pobudzającym krążenie, co pozytywnie wpływa na usuwanie się toksyn z organizmu.
Zabiegi na cellulit o najlepszej skuteczności
Zabiegi na cellulit są nieocenione w walce z pomarańczową skórką. Podzielić je można na:
- Zabiegi polegające na wprowadzaniu substancji aktywnych w skórę, takie jak jonoforeza, oxyterapia i mezoterapia mikroigłowa na cellulit
- Zabiegi oparte na metodzie masażu, np. masaż próżniowy
- Zabiegi oparte na stosowaniu ultradźwięków, np.Coax CV + FF
- Zabiegi polegające na wymrażaniu komórek tłuszczowych, takie jak kriolipoliza
Masażer na cellulit niezastąpiony w walce z pomarańczową skórką
Masażer na cellulit to nieocenione urządzenie w walce z pomarańczową skórką. Wybór masażerów jest bardzo duży, jednak niezależnie od naszych preferencji pamiętać należy, że aby osiągnąć pożądany efekt, masaż musi być wykonywany w sposób dokładny i regularny. Wybierać możemy wśród:
- masażerów drewnianych,
- masażerów ultradźwiękowych,
- masażerów próżniowych,
- masażerów elektrycznych.
Bańki chińskie na cellulit jako znany i lubiany produkt
Bańka chińska na cellulit to produkt, który za cenę ok. 20-30 zł zakupimy w każdej aptece. Jest to forma masażu antycellulitowego polegająca na próżniowym zasysaniu skóry. Odpowiednio stosowane bańki rozbijają tkankę tłuszczową oraz ujędrniają skórę i redukują cellulit. Przyczyny jego powstawania mogą być różne, jednak bańki sprawdzą się w każdej sytuacji.
Kosmetyki na cellulit – jak stosować?
Kosmetyki na cellulit powinno stosować się według pewnego schematu. Najlepsze efekty uzyskamy, gdy przed ich nałożeniem przygotujemy skórę, czyli wykonamy peeling. Możemy także złuszczyć skórę za pomocą rękawicy do masażu. Wykonujemy przy tym koliste ruchy i ugniatamy miejsca dotknięte cellulitem. Po gorącym prysznicu nakładamy balsam na cellulit. Nawilżenie oraz wysoka temperatura pozwolą na lepsze wchłanianie się kosmetyków w skórę. Pielęgnację najlepiej jest zakończyć ćwiczeniami, co pomoże spalić uwolnione kwasy tłuszczowe.
Krem na cellulit – na co zwrócić uwagę?
Krem na cellulit powinien zawierać jak najwięcej aktywnych składników pochodzenia naturalnego. Pożądane są substancje, które rozbijają lipidy, usuwają toksyny z tkanek oraz wzmacniają naczynka krwionośne. Wyróżniamy wśród nich m.in. kofeinę, teofilinę, mentol, wyciąg z miłorzębu japońskiego i gorzkich migdałów, bluszczu oraz olej z wiesiołka. Unikać z kolei należy wszelkich chemicznych dodatków, które nie tylko nie wpływają korzystnie na skórę ale mogą także wywoływać alergie lub podrażnienia. Zaliczamy tu substancje takie jak silikon, parabeny, alkohol oraz wszelkie sztuczne dodatki zapachowe i barwniki. Naturalny skład posiada krem na cellulit Sinial, który świetnie działa na skórę dotkniętą cellulitem.
Tabletki na cellulit – co powinny zawierać?
Tabletki na cellulit dostępne na rynku są bardzo zróżnicowane pod względem ceny i składu. Niezależnie od zasobności naszego portfela, aby były skuteczne, zawierać powinny określone substancje stymulujące przemianę materii, detoksykację organizmu oraz pielęgnację skóry. W składzie tabletek na cellulit powinniśmy odnaleźć wyciąg z morszczynu, olej rybi, olej z ogórecznika, wyciąg z wąkrotki azjatyckiej, wyciąg z nasion winogron, wyciąg z czerwonej herbaty, opuncja figowa, mniszek pospolity, wyciąg z pokrzywy oraz kwas hialuronowy i algi morskie na cellulit.
Cellulit – domowe sposoby dla każdego
Cellulit – domowe sposoby, które określić można jako mini SPA, również skutecznie poprawiają jędrność i gładkość skóry. W zaciszu własnej łazienki wykonać możemy pielęgnację opartą na:
- naprzemiennym prysznicu ciepłą i zimną wodą. Pamiętać należy, że zabieg zawsze kończymy strumieniem zimnej wody,
- peelingach z soli morskiej, fusów z kawy lub cukru,
- masażu ostrą rękawicą lub z wykorzystaniem olejków aromatycznych,
- możemy też zaatakować cellulit od wewnątrz pijąc np. sok z cytryny z pieprzem cayenne,
- pomarańczową skórę usuniemy również przygotowując olejek jałowcowy na cellulit.
Peeling kawowy na cellulit jako jedna z form walki z problemem
Peeling kawowy na cellulit ujędrnia i wygładza skórę w stopniu porównywalnym do kosmetyków dostępnych w sklepach. Swoją skuteczność zawdzięcza kofeinie, która rozszerza naczynia krwionośne, wspiera rozkład komórek tłuszczowych, ujędrnia skórę oraz pomaga usunąć zalegające toksyny i wodę z organizmu. Kawę bez obaw stosować można na całe ciało, jedynie skóra twarzy okazać się może zbyt delikatna na działanie kofeiny. Peeling z kawy wykonywany powinien być co drugi dzień. Podczas prysznicu należy położyć preparat na ciało i lekko masować. Po zakończeniu pielęgnacji, kawę należy dobrze spłukać wodą.
Bibliografia
1. Weyergans R., Cellulit: zapobieganie i leczenie, 1995
2. Zdziebko-Zięba M., Skuteczna walka z cellulitem, 2008
3. C. Rona, M. Carrera, E. Berardesca, Testing anticellulite products, International Journal of Cosmetic Science, 2006
Ja już nie wiem co mam robić. Ogólnie to jestem bardzo szczupła, ale mam widoczny cellulit na nogach dokładnie nad kolanami. Jestem aktywna fizycznie (dużo pływam na basenie) Co mam jeszcze zrobić aby pozbyć się cellulitu?
Bardzo dobrze, że ćwiczysz, ponieważ ćwiczenia idealnie radzą sobie z cellulitem. Myślę, że może powinnaś również zmienić coś w sposobie odżywiania. Poczytaj na temat różnych diet na cellulit w internecie jest tego pełno 🙂
Dziękuje za odpowiedź. Dobra porada z tymi dietami na cellulit. Oczywiście zdrowo się odżywiam, ale takiej diety nigdy nie próbowałam. Pewnie w swojej nie mam odpowiednich składników odżywczych i witamin. Znalazłam klika opcji. Zaczynam od dzisiaj stosować, zobaczymy co z tego będzie ^^
Ja na cellulit polecam masażery. Bardzo przyjemnie masują i ujędrniają ciało, a w połączeniu z odpowiednik kremem antycellulitowym zyskujemy efektywną domową kurację na cellulit ^^
Również walczę z cellulitem od dłuższego czasu, ale niestety kometki antycellulitowe na mnie nie działają. Niedługo wybieram się na zabieg laserowy usuwający cellulit. Z tego co wyczytałam w internecie i z tego jak wyglądają moje koleżanki po zabiegu myślę, że było to dobre posunięcie 🙂