Cellulit w ciąży jest jedną ze zmian, których doświadcza niemal każda kobieta oczekująca na narodziny dziecka. Wraz z ciążą zwiększa się masa ciała kobiety, jednak czy cellulit musi wystąpić wraz ze zwiększeniem wagi? Poznaj przyczyny cellulitu oraz sposoby, które potrafią wyleczyć pomarańczową skórkę.

Cellulit w czasie ciąży – dlaczego się pojawia?Cellulit w ciąży.

Cellulit w czasie ciąży może pojawić się na wielu partiach ciała, takich jak uda, brzuch, pośladki, biodra, ramiona. Złogi tłuszczu mają skłonność do gromadzenia się szczególnie w tych obszarach, jednocześnie powodując, że rejony te są wyboiste i nieatrakcyjne.

Przyczyny zwiększonego wystąpienia cellulitu w czasie ciąży są różne. Mogą być spowodowane praktycznie wszystkim, począwszy od złych nawyków żywieniowych, sięgając licznych reakcji zachodzących wewnątrz ciała.

Jednak jednym z wiodących powodów rozwoju cellulitu w trakcie ciąży jest wzrost poziomu estrogenów, które są odpowiedzialne za układ tkanek tłuszczowych w organizmie.

Cellulit w ciąży – jak się go pozbyć zwalczając przyczyny?

Pomarańczowa skórka jest na tyle przebiegła, że aby skutecznie z nią sobie poradzić, należy działać kompleksowo. Warto zadbać o wszystkie aspekty, które składają się na wystąpienie na ciele cellulitu.

  • Pełnowartościowa dieta

W czasie ciąży należy zapomnieć o wysoko kalorycznych produktach, które nie zawierają wartościowych dla organizmu składników odżywczych, takich jak fast foody oraz wysoko przetworzone produkty. Również warto ograniczyć spożywanie produktów z dodatkiem dużej ilości cukru.

Natomiast wskazane jest, aby urozmaić swoją dietę o produkty obfitujące w błonnik, czyli owoce i warzywa. Chude mięso oraz olej rybny stanowią również świetne dopełnienie dziennego jadłospisu.

  • Nawodnienie

Podstawową zasadą jędrnej, gładkiej i napiętej skóry jest odpowiednie nawodnienie. Zwłaszcza w czasie ciąży ciało kobiety ma zwiększoną tendencję do gromadzenia nadmiernej ilości płynów ustrojowych. Skutkuje to retencją wody w różnych obszarach ciała. Wpływa to pośrednio na tworzenie się różnych innych zmian cellulitowych, które mogą później nabrać rumieńców.

  • Aktywność fizyczna

Wykonywanie delikatnych, podstawowych ćwiczeń w czasie ciąży jest niezbędne do zachowania zdrowia matki jak i dziecka. Korzystne również będą spacery oraz przebywanie na świeżym powietrzu.

  • Masaże

Podczas ciąży warto również skorzystać z masaży. Cellulit wodny w ciąży można kontrolować poprzez skorzystanie z różnych form zabiegów mechanicznych na ciało.

Cellulit w ciąży – jakie kremy warto stosować?

Cellulit w ciąży można redukować poprzez właściwą pielęgnację od zewnątrz. Ciało zarówno wchłania substancje, które dostarczane są z pożywieniem, jak i te, które nakłada się prosto na powierzchnię naskórka.

Kremy bądź żele antycellulitowe zarówno w trakcie, jak i po ciąży są doskonałym wyborem. Pomagają znacznie zredukować fałdy tłuszczowe, wygładzić je oraz ujędrnić skórę, na której nagromadził się cellulit. Ciąża utrudnia wchłanianie wody z komórek tłuszczowych, toteż stosowanie miejscowo kremu pomoże na ściślejsze związanie tkanek.

Warto zaznaczyć, że tylko dobrej jakości, naturalne kremy na cellulit przyniosą wyżej wymienione skutki. Szkodliwe substancje chemiczne, jeśli przedostaną się do krwi, mogą dotrzeć do dziecka przez łożysko i spowodować uszkodzenia płodu. Warto, aby produkt na etykiecie miał zaznaczone, że może być stosowany przez kobiety w ciąży.

Cellulit po ciąży często zależy od przebiegu ciąży oraz pielęgnacji skóry podczas niej, dlatego tak istotne jest dbanie o skórę już w trakcie brzemienności.


Bibliografia

1. Katarzyna Janda, Anna Tomikowska. Cellulit – Przyczyny, profilaktyka, leczenie. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, 2014
2. Black Ashley, Cellulite Myth Daily Companion Guide. Permuted Press, 2019
3. Di Salvo RM., Controlling the appearance of cellulite. 1995

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *