Implanty zębowe umożliwiają wypełnienie ubytków zębowych w taki sposób, że zyskamy trwałe uzębienie, które niczym nie różni się od naturalnych zębów stałych. Tworzywem, z które został stworzony sztuczny korzeń, czyli implant, to tytan, dzięki czemu mamy gwarancję trwałości na długie lata. Wygląda jak śruba, a jak dokładnie jest mocowany? Czy każdy może sobie na niego pozwolić?
Implanty zębowe – w zależności od potrzeb
Implanty zębowe mają aż kilka rodzajów, przez co odpowiadają na różne potrzeby pacjentów. Współczesne produkty to między innymi:
- implanty zębowe BICON, są krótkie. Znajdują zastosowanie u odbiorców, dla których implantologia nie miała do tej pory rozwiązania ze względu na specyficzną budowę kości lub inne, indywidualne predyspozycje,
- implanty zębowe Bego mają kształt klasycznej śruby, występują w kilku liniach, które zróżnicowane są pod względem powierzchni, platformy i kształtu,
- implanty zębowe Astra są najbardziej wytrzymałe i odporne, przez co mają najdłuższą gwarancję użyteczności. Producent oferuje kilka kształtów, dzięki czemu precyzyjnie można dopasować właściwy model do potrzeb pacjenta.
Implanty stomatologiczne- kto skorzysta?
Implanty stomatologiczne dedykowane są pacjentom dorosłym, a nawet tym, którzy ukończyli 20-ty lub 25-ty rok życia (ponieważ wtedy następuje ostateczne ukształtowanie kości szczęki). Co oczywiste, pacjent musi mieć ubytki zębowe (co najmniej jeden albo więcej). Implanty zębów wykonywane są również u pacjentów, którzy stracili w całości swoje stałe zęby.
Implanty zębów- przeciwwskazania medyczne
Medycyna jasno określa przeciwwskazania do wykonania implantów zębów, którymi są:
- choroby kości, które osłabiają tkankę kostną i ograniczają jej zdolności do odnowy (np. osteoporoza),
- choroby jamy ustnej i przyzębia (np. parodontoza),
- cukrzyca,
- choroby o podłożu nerwowym (np. bruksizm),
- głębokie stadia uzależnienia od substancji psychoaktywnych wyniszczających organizm,
- choroby nowotworowe,
- AIDS,
- budowa szczęki uniemożliwiająca zamocowanie implantu,
- ciąża.
Implanty stomatologiczne- jak przebiega zabieg?
Przed zabiegiem zamocowania implantów stomatologicznych konieczne jest przeprowadzenie konsultacji lekarskiej. Ma ona na celu rozpoznanie stanu pacjenta, wykluczenie przeciwwskazań i opracowanie planu leczenia, który zostanie przedstawiony pacjentowi. W razie, gdy występują w jamie ustnej problemy w postaci niewyleczonych zębów, należy przeprowadzić leczenie zachowawcze, po którym można powrócić do planowania implantów.
Zabieg, w którym mocowane są implanty zębów, czyli sztuczne korzenie, rozpoczyna wykonanie znieczulenia miejscowego. Po nim lekarz nawierca w dziąśle dziurę, w której umieszczany jest sztuczny korzeń. Na nim po kilku miesiącach będą się znajdować zęby. Implanty, w zależności od ich liczy oraz kilku innych czynników, zajmują od 30 minut do 2 godzin. Ostatnim etapem zabiegu jest zaszycie rany, po którym pacjent odbywa rekonwalescencję trwająca sześć miesięcy. Implanty mogą zastąpić protezy (ruchome lub stałe) albo mosty.
Implanty zębowe- wskazania pozabiegowe
Implanty zębowe wymagają szczególnej pielęgnacji, zwłaszcza w pierwszych dniach po zabiegu. Z tego powodu niewskazane jest spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Bezpośrednio po zabiegu nie można intensywnie ćwiczyć, a dzień po nim można dopiero szczotkować zęby, używając do tego celu miękkiej i nowej szczoteczki. Oprócz tego jamę ustną należy płukać preparatem dezynfekującym. Do dwóch godzin po wprowadzeniu implantów nie wolno też jeść twardych i ostrych posiłków ani wypijać gorących napojów.
Cena implantu zębowego nie jest niska, ale moim zdaniem warto. Ja się z początku bałam bólu podczas zabiegu, ale szczerze to nie było nic czuć. Lekko mnie bolało po zabiegu gdy doszłam do domu, ale dostałam leki i później przeszło.
Nie wiem czego ludzie się boją. Gdyby mi brakowało zęba to od razu poleciałbym zakładać implant zębowy, ponieważ brak zęba szkodzi naszemu zdrowiu oraz zęby mogą się zacząć pochylać ku ubytkowi i staną się po prostu krzywe..