Cellulit wodny to zagadnienie, na temat którego świadomość wciąż jest bardzo niska. Tak samo jak cellulit tłuszczowy, o którym informacje są już bardziej rozpowszechnione, powoduje niekorzystne efekty estetyczne, jednak metody jego zwalczania i patogeneza różnią się, dlatego aby skutecznie z nim walczyć i zapobiegać jego wystąpieniu konieczne jest zaznajomienie się z podstawowymi informacjami na jego temat.

Cellulit wodny – co to takiego?

Cellulit wodny to nagromadzenie się wody wraz z toksynami wokół komórek tłuszczowych objawiające się nierównościami w strukturze skóry. Jego charakterystycznym objawem jest występowanie opuchlizny przed pojawieniem się miesiączki. Problem ten dotyka z reguły szczupłych osób. Cellulit wodny najczęściej lokalizuje się na udach, jakkolwiek może również dotyczyć miej charakterystycznych miejsc takich jak łydki czy okolice ramion.

Cellulit wodny – przyczyny i leczenie

Przyczyny cellulitu wodnego:

Przyczyny cellulitu wodnego i jego czynniki ryzyka są już dobrze poznane, dzięki czemu możliwe jest kompleksowe podejście do problemu. Najczęstszym powodem jego wystąpienia są zaburzenia w krążeniu krwi i limfy, którego mogą być następstwem konieczności przebywania przez długi czas w pozycji siedzącej lub stojącej. Cellulit wodny może się również pojawić w wyniku zaburzeń gospodarki hormonalnej, nieprawidłowej diety czy skłonności genetycznych.

Cellulit wodny a tabletki to często rozważany problem wśród kobiet. Jakkolwiek niewłaściwie dobrane tabletki hormonalne mogą nasilić cellulit wodny to tabletki  na cellulit zawierające aktywne składniki naturalne mogą wspomóc naszą walkę z nim.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na trzy grupy związków aktywnych:

  • lipolityczne: zielona herbata, wyciąg z morszczynu, olej rybi,
  • detoksykujące: pokrzywa, algi morskie, mniszek pospolity, opuncja figowa,
  • wzmacniające ściany drobnych naczynek krwionośnych: wyciąg z ogórecznika, wyciąg z pestek winogron, wyciąg z czerwonej herbaty.

Z uwagi na fakt, iż cellulit wodny może mieć wiele przyczyn w przypadku jego efektywnego zwalczania konieczne jest kompleksowe podejście obejmujące: prawidłową pielęgnację, odpowiednią dietę, poprawę krążenia oraz regulację gospodarki hormonalnej.

Jak usunąć cellulit wodny.

Leczenie cellulitu wodnego:

W przypadku cellulitu wodnego bardzo istotną kwestią jest stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków. Szczególnie godne polecenia są te zawierające składniki usprawniające krążenie i eliminację toksyn. Niewątpliwie stosowanie zrównoważonej i zbilansowanej diety z niską zawartością sodu, którego nadmiar bezpośrednio sprzyja zatrzymywaniu nadmiaru wody w organizmie, korzystnie wpłynie na nasz wygląd.  Warto pamiętać, że przyczyną nadmiaru soli w naszej diecie może być częste spożywanie wędlin, serów i przekąsek, dlatego lepiej zastąpić je warzywami i naturalnymi produktami. Warto również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Szczególnie korzystne efekty może przynieść picie wody z cytryną, naparów z pokrzywy i zielonej herbaty. Aby poprawić krążenie bardzo ważne jest unikanie wszelkich mocno uciskających części garderoby. Ciasne buty czy podkolanówki z dużym stopniu utrudniają prawidłowe ukrwienie. Jeżeli nasz charakter pracy wymaga od nas długotrwałego stania lub siedzenia, warto pamiętać o kilkuminutowych przerwach na gimnastykę, a po pracy wybrać się na przejażdżkę rowerową lub basen.

Jeśli mamy problem z tym jak rozpoznać cellulit wodny warto skonsultować z bardziej doświadczoną osobą. Właściwa diagnoza ma tutaj kluczowe znaczenie w dalszym postępowaniu. Doświadczony dermatolog pomoże nam stwierdzić czy dotyczy nas cellulit wodny. Jak rozpoznać prawidłowo to zaburzenie poinformuje nas również  kosmetolog, dzięki czemu nasze dalsze postępowanie będzie bardziej efektywne.


Bibliografia

1. Weyergans R., Cellulit: zapobieganie i leczenie, 1995
2. Mariola Gałązka, Anna Galęba, Hassan Nurein. Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie. Hygeia Public Health, 2014
3. Katarzyna Janda, Anna Tomikowska. Cellulit – Przyczyny, profilaktyka, leczenie. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, 2014

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *