Jak działa derma roller na cellulit? Czym jest mezoterapia mikroigłowa? Zanim udzielimy odpowiedzi na te pytania należy jeszcze wyjaśnić czym w ogóle jest derma roller. Derma roller to urządzenie używane do wykonywania zabiegów mezoterapii mikroigłowej, służących w walce z cellulitem, rozstępami i bliznami. Najprościej ujmując, jest to mały w wałek z uchwytem oraz obrotową głowicą wyposażoną w setki malutkich igieł.
Jak działa derma roller na cellulit i czym jest mezoterapia mikroigłowa?
Wracając do pytania jak działa derma roller na cellulit – zabieg mezoterapii mikroigłowej polega na utworzeniu na skórze tysięcy malutkich zranień, w celu pobudzenia jej do przyśpieszonej regeneracji, wytwarzania kolagenu oraz elastyny. Dodatkowo powstałe zranienia ułatwiają wchłanianie się preparatów na skórę. Nakłucia te pozwalają odpowiedniemu serum wniknięcie do głębszych partii skóry właściwej. Dostęp do niej normalnie jest utrudniony, a dzięki zabiegowi preparat na cellulit może działać od środka.
Zabieg ten ostatnimi czasy cieszy się coraz większą popularnością. Aby wykonać mezoterapie mikroigłową nie trzeba kierować się do gabinetu kosmetycznego – można ten zabieg przeprowadzić samodzielnie w domu.
Jak działa derma roller na cellulit – jak wybrać odpowiedni derma roller?
Wiedząc już jak działa derma roller na cellulit warto również dowiedzieć się jak wybrać odpowiedni roller. Kryteriów jest kilka. Po pierwsze derma rollery są stosowane nie tylko do zabiegów na cellulit, zależnie od rodzaju i miejsca zabiegu używa się różnych długości igieł. Mając na uwadze jak działa derma roller na cellulit trzeba wybrać urządzenie z dłuższymi igłami. Minimalna długość to 1,5 mm, choć zależy to od stopnia cellulitu.
Ze względu na konieczność sterylności zabiegu oraz tępienie się igieł, głowica (bądź cały derma roller, jeśli ma niewymienną głowice) powinna być często wymieniana, najlepiej co zabieg. Z tego powodu nie warto inwestować w drogie urządzenia, których koszt eksploatacji może osiągnąć duże kwoty.
Trzeba też mieć na uwadze jakość wykonania derma rollera i unikać najtańszych produktów. Złamana igła pozostawiona w skórze może spowodować różne problemy natury septycznej. Warto przed zakupem sprawdzić producenta interesującego nas derma rollera, a także wyszukać opinie o nim, by uniknąć przykrych niespodzianek.
Jak działa derma roller na cellulit – jak przeprowadzić zabieg mezoterapii mikroigłowej?
Wiele osób, wiedząc jak działa derma roller na cellulit, postanawia wykonać taki zabieg samodzielnie. Zanim w ogóle pomyślimy o kupnie derma rollera, odpowiednich preparatów i przeprowadzenia zbiegu we własnym domu, trzeba zapoznać się z przeciwwskazaniami, jakie dotyczą takich zabiegów.
Derma roller nie powinno używać się w przypadku:
- ciąży oraz okresu laktacji
- zmniejszonej krzepliwości krwi
- alergii na składniki preparatu
- chorób, zakażeń i infekcji skóry w miejscu wykonania zabiegu
- podrażnień skóry w miejscu wykonania zabiegu (np. po goleniu lub depilacji)
Pierwszym krokiem przygotowania się do zabiegu jest wyposażenie się w odpowiednie urządzenia i preparaty. Do zabiegu na cellulit potrzebne będzie serum do wmasowania w nakłutą skórę, środki dezynfekujące, a także, dla osób o niskim progu bólu, krem do znieczulenia miejscowego. Dobierając te preparaty trzeba mieć na uwadze ich hipoalergiczność. Pamiętając to jak działa roller na cellulit – powoduje on mikroskopijne nakłucia – warunki w których chcemy dokonać zabiegu powinny być możliwie czyste i sterylne (np. łazienka). Zabieg ten powinno się wykonać po kąpieli aby zachować czystość skóry w miejscu zabiegu.
Pierwszym krokiem w jest zdezynfekowanie miejsc z cellulitem w których będzie wykonywany zabieg. Nakłuwanie brudnej skóry to niemal całkowita gwarancja zanieczyszczenia powstałych ranek. Następnie należy użyć preparatu znieczulającego miejscowo. Po tak przygotowanej skórze można zacząć “jeździć” derma rollerem. Wykonując tą czynność należy mieć na uwadze by nie używać urządzenia wielokrotnie w tym samym miejscu – igły są rozmieszczone na nim wystarczająco gęsto, by wystarczył jednorazowy kontakt ze skórą. Ponadto trzeba używać derma rollera delikatnie i powoli, unikać gwałtownych ruchów, by nie spowodować nie chcianych uszkodzeń urządzenia bądź własnej skóry. Po nakłuciu skóry, należy wmasować w nią wybrane serum na cellulit oraz ponownie zdezynfekować.
Ranki po zabiegu goją się w przeciągu dnia do trzech. W tym czasie należy unikać podrażnienia skóry poddanej zabiegowi, a także przemywać ją nawet kilka razy dziennie – to jak działa derma roller na cellulit wiąże się na każdym etapie z koniecznością sterylności. Już po pierwszym zabiegu powinna być widoczna poprawa, ale należy go powtarzać w odstępie co najmniej tygodnia przez co najmniej miesiąc.
Bibliografia
1. Kamińska A., Terapie antycellulitowe pod lupą, 2008
2. Marwicka J., Niemyska K., Cieslicka O., Cellulit. Przegląd zabiegów kosmetycznych, 2015
3. Sobańska K, Głuszek S. Wybrane zabiegi chirurgiczne i kosmetyczne stosowane w leczeniu otyłości i cellulitu, 2010