Cellulit a tabletki antykoncepcyjne to problem wielu kobiet w różnym wieku. Antykoncepcja hormonalna pomimo wielu swoich zalet, ma niestety skutki uboczne w postaci pogorszenia gęstości skóry, co skutkuje występowaniem cellulitu. Warto pamiętać, że nie trzeba od razu rezygnować z antykoncepcji – można jednak zawalczyć o poprawę stanu miejsc objętych cellulitem.
Cellulit a tabletki antykoncepcyjne – czy przyjmować je nadal, gdy pojawi się cellulit?
Wiele dorosłych kobiet zażywających środki hormonalne ma cellulit, a tabletki antykoncepcyjne zawierające estrogeny i progesteron mogą przecież bardzo niekorzystnie wpłynąć na gęstość skóry, która może stać się bardziej wiotka. Dodatkowo, przyjmowane hormony mogą negatywnie wpłynąć na metabolizm węglowodanów i tłuszczów w organizmie, co również ma wpływ na powstawanie cellulitu.
Aby rozpocząć skuteczną walkę z cellulitem warto bliżej przyjrzeć się jego rodzajowi, który towarzyszy antykoncepcji hormonalnej, czyli cellulitowi wodnemu. Podstawowym powodem zbierania się wody w tkankach jest zaburzone krążenie krwi i limfy. Właśnie takie zaburzenia są efektem wszelkich zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Co ciekawe, cellulit wodny występuje także u młodych i szczupłych kobiet. Nie zawsze jest on konsekwencją nadwagi, ale często właśnie jest efektem ubocznym u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne. Cellulit wodny występuje w postaci nierówności, najczęściej na powierzchni skóry ud, ramion oraz łydek.
Cellulit a tabletki antykoncepcyjne – jaką dietę zastosować?
Jeśli na ciele kobiety zauważalny jest cellulit, a tabletki antykoncepcyjne są przyjmowane od dłuższego czasu, może to oznaczać, że dieta nie została dostosowana do terapii hormonalnej.
Jeśli nie możemy zrezygnować z antykoncepcji, a chcemy poprawić kondycję skóry, warto zastosować się do kilku zasad diety odpowiedniej przy kuracji hormonalnej:
- spożywanie pięciu posiłków w regularnych odstępach czasu w ciągu dnia,
- wypijanie około 2 litrów płynów dziennie,
- spożywanie produktów, które odznaczają się niskim lub średnim indeksem glikemicznym,
- ograniczenie spożycia cukru i słodyczy,
- ograniczenie spożycia soli i przetworzonej żywności,
- ograniczenie picia kawy i alkoholu,
- dostarczanie odpowiedniej dawki kalorii dostosowanej do indywidualnego zapotrzebowania na energię.
Warto zadbać także o dostarczanie organizmowi odpowiednich witamin i mikroskładników (m.in. witamina B6, kwas foliowy, magnez), a także regularnej aktywności fizycznej.
Cellulit a tabletki antykoncepcyjne, czyli skuteczne sposoby zapobiegania cellulitowi
Jeśli chcemy zwalczyć cellulit, a tabletki antykoncepcyjne musimy nadal przyjmować, warto zacząć regularne, najlepiej codzienne ćwiczenia. Często wystarczy nawet 30 minut aktywności fizycznej dziennie w postaci pływania czy jazdy na rowerze. Pozytywny wpływ na tzw. skórkę pomarańczową mają także systematyczne masaże ujędrniające czy drenaż limfatyczny w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Warto również zastosować dobrej jakości kosmetyki ujędrniające dostępne w każdej drogerii. Dobrym pomysłem mogą być także preparaty doustne wyrównujące poziom wody w organizmie, jednak trzeba pamiętać, by takich środków nie przyjmować w tym samym czasie z tabletkami antykoncepcyjnymi.
Jaki wpływ mają zatem tabletki antykoncepcyjne na cellulit? Niestety zazwyczaj negatywny. Jeśli nie możemy lub nie chcemy zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej, która jest głównym powodem występowania cellulitu wodnego, pamiętajmy o regularnych ćwiczeniach fizycznych, odpowiedniej pielęgnacji skóry objętej cellulitem, a także o dostosowanej diecie. Warto także zrezygnować z noszenia obcisłych ubrań i wysokich obcasów, które również mogą mieć wpływ na zaburzenie krążenia krwi i powstawanie cellulitu.
Bibliografia
1. Rona, M. Carrera, E. Berardesca, Testing anticellulite products, International Journal of Cosmetic Science, 2006
2. Karen Fischer, Younger Skin in 28 Days: The Fast-track Diet for Beautiful Skin and a Cellulite-proof Body, 2013
3. Rossi AB, Vergnanini AL., Cellulite: a review, 2000