Cellulit a cellulitis to dwie odrębne kwestie najczęściej odbierane mylnie za swoje synonimy. Tymczasem chociaż oba tyczą się stanu naszej skóry, rozróżnia je to, że cellulit odnosi się jedynie do jej wyglądu, natomiast cellulitis to choroba tkanki łącznej. Niezwykle ważnym jest to, aby umieć rozróżnić oba pojęcia i przede wszystkim wiedzieć, jak skutecznie je zwalczać. W obu bowiem przypadkach mamy możliwość stoczenia wygranej walki, o ile odpowiednio poznamy naszego wroga.
Cellulit a cellulitis – skąd to się w ogóle wzięło?
Cellulit a cellulitis to dwie bardzo podobne nazwy, lecz swoje źródło mają w dwóch odrębnych językach. Nazwa cellulit pochodzi z języka francuskiego i w oryginale brzmi: cellulite. Dotyczy ona oczywiście sławnego już w dzisiejszych czasach problemu z pomarańczową skórką. Z kolei cellulitis jest słowem pochodzącym z języka łacińskiego i odnosi się do choroby dermatologicznej wynikającej z zapalenia skóry oraz tkanki łącznej. Oba pojęcia zatem, choć na pierwszy rzut oka mogłyby wydawać się swoimi synonimami, tak naprawdę nimi nie są i co więcej nie mają zbyt wiele ze sobą wspólnego.
Cellulit a cellulitis – czym się różnią?
Cellulit a cellulitis różnią się pod wieloma względami. Przede wszystkim rozróżnia je powód występowania, objawy, oraz tym samym sposoby leczenia. Cellulit to inaczej pomarańczowa skórka, nadmiar tkanki tłuszczowej na naszym ciele prezentujący się jako mało estetyczne nierówności i występujący głównie na brzuchu, udach, pośladkach, biodrach, jak i w okolicach ramion. Objawy cellulitu z początku są mało zauważalne i dopiero po ściśnięciu skóry uwydatniają się nierówności.
W kolejnym stadium grudki są już widoczne gołym okiem. W ostatnim zaś nasza skóra przypomina niemalże dosłownie pomarańczę, a naciskanie na nią może powodować nawet ból. Pomimo tego, że cellulit ma silny związek z tłuszczem może on pojawiać się zarówno u osób z nadwagą, jak i u szczupłych. Co więcej istnieją różne jego rodzaje oraz powody występowania:
- Zaburzenia krążenia limfy oraz krwi – przyczyniające się do zatrzymywania w naszych tkankach wody oraz toksyn. Nasze ciało magazynując tłuszcz sprawia, że naciskają on na naczynia limfatyczne ograniczając zdolność wydalania niepotrzebnych produktów przemiany materii. Skutkiem tego pod naszą skórą pojawiają się charakterystyczne grudki oraz wgłębienia
- Cellulit genetyczny – występowanie cellulitu może mieć również swoje podłoże genetyczne. Jeżeli z tym problemem borykały się nasze mamy oraz babcie, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że problem pomarańczowej skórki dosięgnie również nas.
- Cellulit tłuszczowy – Często spotykanym u osób z nadwagą, jest cellulit lipidowy, czyli po prostu tłuszczowy, odkładający się w warstwach skóry właściwej oraz w tkance łącznej
- Cellulit wodny – czyli cellulit obrzękowy. Powoduje go zaburzona cyrkulacja krwi oraz limfy w tkankach. To właśnie on dotyka głównie osoby szczupłe oraz nastolatki w okresie dorastania.
Dowiedz się jak pozbyć się cellulitu.
Cellulit a cellulitis to zatem dwie różne rzeczy. Ten drugi (cellulitis) jest schorzeniem natury dermatologicznej wynikającym z zapalenia skóry oraz tkanki łącznej znajdującej się pod skórą. Wywołany jest on reakcją bakteryjną, którą powoduje gronkowiec złocisty lub paciorkowce ropotwórcze. Bakterie te dostają się najczęściej przez ranę, draśnięcie, bądź też ukąszenie owada. Stan zapalny może też rozwijać się w miejscach zaatakowanych przez grzybicę, o czym również należy pamiętać.
Schorzenie to obejmuje twarz oraz nasze nogi. Często cellulitis pojawia się u osób chorych na cukrzycę oraz zmagających się z zaburzeniem krążenia w dolnych kończynach. Jego głównymi objawami są bóle głowy oraz nudności i gorączka, które nietrudno nam pomylić z początkiem grypy. Poza tym miejsca dotknięte tymi zmianami stają się czerwone o nieco purpurowym odcieniu i wrażliwe na dotyk. Mogą również piec oraz swędzieć. Zauważalne są pęcherze, wybroczyny oraz narastający obrzęk. Objawami mogą być również powiększone i bolące węzły chłonne.
Cellulit a cellulitis – najważniejsze różnice
Cellulit a cellulitis można w prosty sposób określić za pomocą przedstawienia kilku najważniejszych różnic:
- Rodzaj schorzenia – cellulit jest schorzeniem kosmetycznym, a cellulitis dermatologicznym
- Natura – Cellulit to nadmiar tkanki tłuszczowej, podczas gdy cellulitis jest stanem zapalnym
- Powody występowania – cellulit wynika najczęściej z niezdrowego stylu życia, natomiast cellulitis pojawia się przy reakcji bakteryjnej
- Objawy – Cellulit objawia się jako nieestetyczne nierówności podskórne, z kolei objawami cellulitisu są nudności i bóle głowy, a także zaczerwienienia, zasinienia miejsc dotkniętych zmianami oraz ich obrzęk
- Sposoby leczenia – o ile z cellulitem możemy poradzić sobie w warunkach domowych o tyle cellulitis wymaga od nas wizyty u lekarza oraz przyjmowania antybiotyków.
Cellulit a cellulitis – sposoby zwalczania obu przypadków
Cellulit a cellulitis są różnymi schorzeniami, co oznacza, że zupełnie inaczej przebiega również ich leczenie. W przypadku cellulitu najlepszym sposobem na jego zwalczenie jest zmienienie nawyków, które najczęściej sprzyjają jego powstawaniu. Wprowadzenie do codziennego grafiku nieco aktywności fizycznej pomoże nam pozbyć się pomarańczowej skórki.
Wystarczy, że będziemy dziennie biegać przez około 45 minut, aby wkrótce zauważyć pozytywne rezultaty, które dodatkowo mamy możliwość wspomóc preparatami na cellulit, ale tylko tymi zawierającymi naturalne składniki. Cellulitis z kolei wymaga od nas wizyty u lekarza oraz profesjonalnego leczenia. Specjalista przepisze nam zarówno antybiotyk, jak i środku przeciwbólowe. Lekarze często też zlecają w takich sytuacjach badania pod kątem cukrzycy. Jeśli natomiast nasza choroba jest już bardzo zaawansowana, wówczas możemy otrzymać skierowanie do szpitala, w celu podania dożylnie antybiotyków.
Bibliografia
1. Kociemba B., Cellulit – czym jest i jak z nim walczyć?, 2007
2. Pura-Rynasiewicz A., Cellulit – choroba czy defekt kosmetyczny? 2010
3. Katarzyna Janda, Anna Tomikowska. Cellulit – Przyczyny, profilaktyka, leczenie. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, 2014